W nocy z poniedziałku na wtorek (2/3 września 2024 r.) oraz czwartku na piątek (5/6 września 2024 r.) w godzinach 22:00 - 2:00 przeprowadzimy prace serwisowe. W tym czasie nie będziesz mieć dostępu do aplikacji mobilnej oraz bankowości internetowej. Nie ma to wpływu na płatności kartami kredytowymi naszego banku. Za niedogodności serdecznie przepraszamy.

Zadzwoń po kredyt  71 358 22 15

71 358 22 15

Jak chronić się przed rakiem piersi? - o profilaktyce ogólnie

Jak chronić się przed rakiem piersi? - o profilaktyce ogólnie

Profilaktyka jest bronią kobiet w walce o zachowanie pełnego zdrowia i niezależnie od wieku każda z nas powinna stosować się do zaleceń specjalistów. Ważne jest o zadbanie o zdrową dietę, odpowiedni ruch oraz unikanie używek. A przede wszystkim samobadanie oraz USG piersi powinny być wykonywane regularnie. Jednak jak wynika z naszego raportu „Kobiece sprawy” – 36 proc. pań nigdy nie było na takim badaniu. A za główną przyczynę podają brak bólu, który by je do tego skłonił. Niestety, to niebezpieczny argument, ponieważ nowotwór w początkowej fazie rozwoju jest najczęściej bezobjawowy.

Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów, z którymi zmaga się wiele kobiet na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że, co roku u ponad 2 milionów pań dochodzi do takiego rozpoznania. Niestety, statystyki pokazują, że ta liczba będzie rosła, a do roku 2050 zachorowań może być aż o 77 proc. więcej niż 2022 roku. Zdrowie mamy tylko jedno, dlatego kluczowe jest, aby się o nie odpowiednio zatroszczyć. Profilaktyka zdrowotna oraz dbanie o siebie są kluczem do utrzymania dobrej kondycji. Jednak jak wynika z naszego badania, 36 proc. kobiet nigdy nie było na USG piersi, a główną przyczyną jaką podają jest brak bólu. Niestety jest to duży błąd, ponieważ często rak piersi początkowo nie daje o sobie znać. Dlatego też trzeba dbać o siebie i nie zaniedbywać badań, które mogą potwierdzić, że wszystko jest dobrze, albo pomóc wcześnie wykryć i skutecznie wyleczyć chorobę.

„Broń” kobiet – profilaktyka

Badania przeprowadzane regularnie są kluczowymi elementami w profilaktyce nowotworowej. Lekarze zalecają każdej kobiecie wykonywanie samobadania piersi raz w miesiącu, najlepiej 3 do 5 dni po miesiączce. Jak podaje nasz raport „Kobiece sprawy” 31 proc. Polek się do tego stosuje. Oprócz sprawdzania stanu zdrowia w domu, ważne są także cykliczne wizyty u specjalistów. Panie między 20 a 30 rokiem życia powinny wykonywać USG piersi co 2 lata, a po skończeniu 30 lat – co roku. W przypadku mammografii, zaleca się, aby kobiety wykonywały ją po 40 roku życia raz na 2 lata. Natomiast po 50 roku życia należy zwiększyć tę częstotliwość do badania raz w roku. Wyrobienie w sobie nawyku regularnego sprawdzania zdrowia, jest kluczem do zachowania go. Jednak nie jest to jedyne, co możemy zrobić w trosce o własne dobro. Ważne są także zbilansowana dieta, unikanie używek oraz aktywność fizyczna.

Jak podkreśla Kamila Kozioł, psycholożka, certyfikowany coach i autorka książek, profilaktyka jest bardzo istotna, jednak czasami budzi pewien lęk, a co za tym idzie unikanie badań. Często wynika on z obaw związanych z możliwymi wynikami, a także strachem przed zmianą stylu życia lub koniecznością podjęcia leczenia w przypadku wykrycia choroby. Jednak ważne jest, aby oswoić swój strach i zadbać o ochronę zdrowia. Dodatkowo, aby żyć w jak najlepszej formie, bez chorób warto także zatroszczyć się o swój tryb życia. Odpowiednia dieta neutralizuje wolne rodniki i realnie wpływają na zmniejszenie stresu w komórkach naszego organizmu i niweluje czynnik ryzyka rozwoju chorób np. nowotworów.

Dieta, ruch, sen

Według WHO dzięki odpowiedniemu trybowi życia można zapobiec nawet do 50 proc. nowotworów. Aby to osiągnąć ważna jest eliminacja czynników ryzyka, na co wpływ ma każda kobieta. Zbilansowana dieta, pełna warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz niskotłuszczowymi produktami białkowymi pozytywnie wpływa na zdrowie i pomaga w obniżeniu ryzyka zachorowania na raka piersi. Kolejną kluczową rzeczą, o której powinnyśmy pamiętać jest unikanie używek – ograniczenie napojów alkoholowych oraz nie palenie wyrobów tytoniowych czy nie narażanie się na dym papierosowy. Ważne jest także unikanie stresu oraz odpowiednia ilość snu, podczas którego regeneruje się nasz organizm.
Nie bez powodu mówi się, że ruch to zdrowie. Regularne wykonywanie ćwiczeń jest istotnym elementem profilaktyki. Codzienna dawka ruchu, nawet jeżeli jest to krótki 30-minutowy spacer, może znacząco wpłynąć na poprawę zdrowia.

Warto także zadbać o poznanie historii chorób w swojej rodzinie, aby być świadomym genetycznych obciążeń i predyspozycji. Kobiety, które miały w swoim bliskimi otoczeniu przypadki raka piersi, powinny szczególnie dbać o profilaktykę oraz w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem. Przeprowadzenie testów genetycznych może pomóc w identyfikacji mutacji genów BRCA1 i BRCA2, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi. Wiedza na ten temat pozwoli lepiej dbać o swoje samopoczucie.
Fundamentem odpowiedniej wiedzy na temat profilaktyki i stosowania się do wytycznych jest świadomość społeczna oraz edukacja w temacie raka piersi. Organizacje zdrowotne oraz firmy prowadzą regularne kampanie społeczne oraz działania edukacyjne. Mają one na celu zwiększenie świadomości wśród kobiet oraz organizują bezpłatne badania, które sprawdzają zdrowie.


Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2024 r. W badaniu wzięły udział kobiety w wieku 18-35 lat z Polski. Próba n = 1000.