Zadzwoń po kredyt  71 358 22 15      |      Obsługa umowy 71 731 95 00

Chcesz kredyt? 71 358 22 15

Ponad 1/3 kobiet przyznaje, że odłożyła badanie ginekologiczne ze strachu

Profilaktyka to klucz do wczesnego wykrywania chorób i skutecznego leczenia. Jednak niejednokrotnie strach o wyniki badań wpływa na decyzję o odroczeniu wizyt lekarskich i rezygnacje z wykonywania podstawowej diagnostyki. Jak pokazuje nasz raport „Bezwstydnie zdrowe”, ponad jedna trzecia Polek przynajmniej raz przełożyła wizytę u ginekologa z obawy przed złymi wiadomościami.

Strach a regularność badań ginekologicznych

Nasz raport wskazują, że większość Polek (59 proc.) wykonuje badania i nigdy nie przełożyło spotkania ze swoim lekarzem z powodu strachu. Jednak niepokój związany z profilaktyką ginekologicznymi jest realnym problemem, który nie powinien stanowić bariery w dbaniu o zdrowie. Dane wskazują, że 5 proc. kobiet często odkłada wizyty u ginekologa z obawy o negatywne wyniki. Z kolei 32 proc. przyznaje, że zdarzyło im się odwołać badanie z powodu lęku, ale starają się go przezwyciężać. Analiza otrzymanych wyników pokazuje, że im młodsze respondentki, tym częściej zdarza im się to robić. W grupie 18-29 lat aż 44 proc. kobiet przyznało, że przynajmniej raz przełożyło badania. Wśród pięćdziesięciolatek ten odsetek wynosi już tylko 16 proc. W tej grupie wiekowej 78 proc. respondentek zadeklarowało, że zawsze stawiały się na wizyty.

Znaczenie drugiej opinii medycznej

Regularne wizyty i konsultacje zwiększają szanse na wczesne wykrycie chorób oraz skuteczne leczenie. Kluczowe jest szerzenie świadomości o znaczeniu profilaktyki oraz edukacja na temat rzetelnych źródeł informacji medycznej. W sieci dostępnych jest wiele treści, które nie zawsze są zweryfikowane i prowadzą do powstawania mitów, które dodatkowo potęgują lęk. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem, który dzięki wiedzy medycznej i rzetelnym danym, może rozwiać wątpliwości oraz zapewnić spokojne i profesjonalne podejście do diagnostyki. W przypadku niejednoznacznych wyników warto także zasięgnąć drugiej opinii specjalisty.

Nasz raport pokazuje, że 7 proc. kobiet regularnie sprawdza swoje wyniki u więcej niż jednego lekarza, a 36 proc. zasięga drugiej opinii w przypadku wątpliwości. Najczęściej taką ostrożność wykazują kobiety w wieku 30-39 lat (46 proc.). Z kolei 34 proc. ankietowanych ufa pierwszej ocenie specjalisty, a 22 proc. nie korzysta z dodatkowych konsultacji. Największy odsetek takich odpowiedzi (31 proc.) odnotowano wśród kobiet w wieku 18-29 lat.

Rzetelne i sprawdzone informacje na temat profilaktyki zdrowia kobiet wraz z rozpisanymi badaniami znajdują się również w Kalendarzu Zdrowia Kobiet od Santander Consumer Banku dostępnego pod linkiem - https://www.santanderconsumer.pl/files/pdf/Kalendarz-zdrowia-kobiet.pdf.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą tele-fonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), prze-prowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2024 r. W badaniu wzięły udział kobiety z Polski. Próba n = 1000.