Zadzwoń po kredyt 71 358 22 15 | Obsługa umowy 71 731 95 00
Chcesz kredyt? 71 358 22 15

65 proc. przyznaje, że ma trudności z dostępem do badań ginekologicznych
Dbanie o zdrowie intymne wymaga regularnych wizyt u ginekologa oraz systematycznego monitorowania stanu swojego organizmu. Niestety, wiele kobiet napotyka przeszkody w dostępie do ginekologa. Z naszego raportu „Bezwstydnie zdrowe” wynika, że 7 na 10 Polek uważa, iż uzyskanie takiej opieki jest utrudnione. Jednak mimo to, kobiety się badają i już 71 proc. zrobiła cytologię w ciągu ostatnich 3 lat. A 60 proc. regularnie wykonuje samobadanie piersi, jednak wśród nich 40 proc. nie ma pewności czy robi to dobrze.
Dostęp do badań ginekologicznych – co mówią Polki?
Zdrowie kobiet to temat, który nie powinien budzić żadnych barier. Profilaktyka ginekologiczna, obejmująca regularne wizyty u specjalisty, cytologię oraz samokontrolę piersi, odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu chorobom. Mimo rosnącej świadomości społecznej wiele kobiet wciąż mierzy się z trudnościami w dostępie do badań. Jak pokazuje nasz raport „Bezwstydnie zdrowe”, który realizowaliśmy w ramach akcji „Biustowniczki”, prawie 40 proc. kobiet deklaruje, że nie zawsze ma łatwy dostęp do wizyt ginekologicznych. Aż 30 proc. stwierdza, że jest on niewystarczający i odczuwają, że jest on zdecydowanie utrudniony. Problem ten szczególnie dotyczy młodych respondentek w wieku 18-29 lat – przyznało tak ponad 80 proc. z nich. 26 proc. badanych nie ma żadnych trudności.
Główne powody to długie kolejki w placówkach publicznych oraz ograniczone możliwości finansowe na wizyty prywatne. Problem szczególnie dotyka kobiet mieszkających na wsiach, gdzie dostępność specjalistycznej opieki medycznej bywa ograniczona. Aż 72 proc. z nich przyznaje, że umawianie się na badania jest dla nich wyzwaniem.
Czy Polki wykonują badania profilaktyczne?
Regularne wizyty u ginekologa pozwalają zapobiegać wielu chorobom związanym z układem rozrodczym. Badania specjalistyczne, testy na obecność wirusa HPV czy USG są istotne, aby pozostać w pełnym zdrowiu. Cykliczne sprawdzanie swojego ciała to rekomendacja wszystkich lekarzy, jednak wiele kobiet decyduje się na pójście do specjalisty w momencie, kiedy pojawią się niepokojące objawy.
Jak wskazuje nasz raport cytologię, zalecaną co najmniej raz na trzy lata, wykonało 71 proc. Polek w ciągu ostatnich 3 lat. Mimo to, 9 proc. nigdy nie miało przeprowadzonego tego badanie, a w grupie wiekowej 18-29 lat odsetek ten wynosi aż 34 proc. Wysoki procent przebadanych kobiet to bardzo dobry znak. Jednak nadal świadomość w obszarze testów na obecność wirusa HPV, będącego główną przyczyną raka szyjki macicy, pozostaje na niskim poziomie. Szczepienie przeciwko temu wirusowi wykonało jedynie 7 proc. kobiet, choć 21 proc. planuje je w przyszłości. Wśród nich najbardziej zainteresowane są dwudziesto- i trzydziestolatki (31 proc.). Nadal jednak 64 proc. deklaruje, że nie zamierza się zaszczepić.
Samobadanie piersi – jak wygląda w praktyce?
Samodzielna kontrola piersi to jeden z podstawowych elementów dbania o zdrowie, który można wykonywać w domu. Nie zastąpi to badań specjalistycznych, ale jest to ważny element uzupełniający profilaktykę. Świadomość w tym aspekcie rośnie, jak wynika z naszego raportu 60 proc. kobiet deklaruje, że robi to regularnie. Jednak 39 proc. z nich nie ma pewności, czy robi to poprawnie. 22 proc. czuje, że brakuje im wiedzy lub umiejętności, aby się samemu badać. Z kolei 17 proc. nigdy nie zbadało swoich piersi.
Szczegółowe informacje na temat tego jak przeprowadzić samobadanie piersi oraz kiedy wykonywać badania specjalistyczne można znaleźć w Kalendarzu Zdrowia Kobiet od Santander Consumer Banku.
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2024 r. W badaniu wzięły udział kobiety z Polski. Próba n = 1000.