W nocy z wtorku na środę (8/9.04.2025) w godzinach 22:00 - 06:00 przeprowadzimy prace serwisowe. W tym czasie nie będziesz mieć dostępu do aplikacji mobilnej oraz bankowości internetowej. Nie ma to wpływu na płatności kartami kredytowymi naszego banku. Za niedogodności serdecznie przepraszamy.

Zadzwoń po kredyt  71 358 22 15      |      Obsługa umowy 71 731 95 00

Chcesz kredyt? 71 358 22 15

Remont domu lub mieszkania największym wiosennym wyzwaniem dla naszych portfeli


Wiosna to czas, który kojarzy się nam z remontami, odświeżaniem ogródków i tarasów, wakacjami i dużymi, rodzinnymi uroczystościami np. komunią czy weselem. Wszystko to wiąże się jednak z dużym obciążeniem dla naszego portfela. W badaniu na rzecz raportu „Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2022” postanowiliśmy zapytać ankietowanych o to, który wydatek będzie dla nich największym wyzwaniem. Zainteresowani? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.


Jak się okazało w naszym raporcie, Polacy jako największe wyzwanie finansowe tej wiosny wskazywali domowe remonty. Co może niektórych zaskoczyć, głównie były to osoby z grupy 18-29 latków (47 proc.). Przynajmniej część z nich, z uwagi na młody wiek, najpewniej będzie doprowadzać do porządku stan swoich wynajmowanych pokoi i mieszkań, które często nie są udostępniane podnajmującym w idealnym stanie. Remontami zamierzają zająć się również 50-59 latkowie i 30-39 latkowie, przy czym w tej drugiej grupie mogą to być większe renowacje związane z zakupem lub dokańczaniem swojego pierwszego, własnego mieszkania. Co ciekawe, remontować wiosną zamierzamy bez względu na osiągane dochody. Takie plany ma co trzecia osoba z pensją do 2 000 zł na rękę.


Po zimie Polacy często planują zainwestować również w swoje cztery kółka, udając się z samochodem do mechanika bądź decydując się na zakup nowego pojazdu. Takie plany ma co czwarty z nas, w tym tyle samo kobiet co mężczyzn. Na zakup lub naprawę samochodu ponownie najwięcej wydadzą młodzi przed 30-stym rokiem życia (50 proc.). Trzecim, najpopularniejszym wiosennym wyzwaniem wskazywanym przez ankietowanych było odłożenie pieniędzy na zbliżający się urlop (20 proc. badanych). Taką konieczność widzi więcej kobiet niż mężczyzn - co może wiązać się z różnicą w wynagrodzeniach obu płci – oraz kolejny raz młodzi przed 30-stką.


Oszczędzamy na większe wydatki


W zleconym przez nas badaniu zdecydowaliśmy zapytać Polaków także o to w jaki sposób zazwyczaj finansują wiosenne wydatki. Jak się okazuje połowa z nas oszczędza na ten cel z dużym wyprzedzeniem (53 proc.). Są to zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Co więcej, nie widać większych korelacji ze względu na wiek. Oszczędzać zamierza ponad 50 proc. osób z każdej grupy wiekowej poza seniorami powyżej 60-tego roku życia. Co może niektórych zaskoczyć, zbierać oszczędności na wiosenne wyzwania planują również najbogatsi z dochodem od 7 000 zł na rękę w górę (67 proc.). Z kolei 38 proc. ankietowanych wydatki wiosną tradycyjnie pokrywa ze swoich bieżących dochodów. W większości robią tak mężczyźni. Swoje bieżące środki najczęściej będą wykorzystywać też osoby po 60-tym roku życia, co najprawdopodobniej wiąże się z faktem, że większość z nich przebywa na emeryturze i nie może liczyć na zastrzyk gotówki z pracy.


Przy realizacji wiosennych wydatków warto pamiętać również o tym, że zawsze możemy sięgnąć po finansowanie zewnętrzne. To sprawi, że nie będziemy musieli naruszać naszej poduszki finansowej, korzystać z bieżących dochodów czy odkładać naszych planów na później. Jak wynika z badania Santander Consumer Banku, ankietowani Polacy byliby skłonni sięgnąć po kredyt gotówkowy do pomocy w swoich wiosennych wyzwaniach takich jak remont domu lub mieszkania, inwestycja w samochód w formie naprawy lub zakupu nowego pojazdu oraz zakup wyposażenia np. sprzętu RTV/AGD, wymiana mebli.


Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w marcu 2022 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1000.