W nocy z wtorku na środę (26/27 listopada 2024 r.) w godzinach 22:00 - 6:00 przeprowadzimy prace serwisowe.
W tym czasie nie będziesz mieć dostępu do aplikacji mobilnej oraz bankowości internetowej. Nie ma to wpływu na płatności kartami kredytowymi naszego banku. Za niedogodności serdecznie przepraszamy.

Zadzwoń po kredyt  71 358 22 15

71 358 22 15

O co chodzi w nordic walking?


Widzimy ich w parkach, lasach, na ulicach miast i na wiejskich drogach. Pełni radości i wigoru przemierzają kolejne kilometry, łącząc przyjemne z pożytecznym. To właśnie miłośnicy nordic walking! Chcesz do nich dołączyć, ale nie wiesz, jak zacząć „przygodę z kijkami”? Zapraszamy do naszego poradnika!

Na początek… rozgrzewka!


Rozgrzewka jest jednym z kluczowych elementów każdej aktywności fizycznej, także nordic walkingu – niestety osoby początkujące bardzo często bagatelizują jej znaczenie. To duży błąd! Rozgrzewka, jak sama nazwa wskazuje, rozgrzewa nasze mięśnie, przygotowuje ciało do wysiłku fizycznego i w dużym stopniu chroni nas przed kontuzjami. Wystarczy 10-15 minut, aby zwiększyć krążenie krwi, natlenić mięśnie, zwiększyć elastyczność ścięgien i stawów oraz sprawić, że nasz organizm będzie funkcjonował bardziej ekonomicznie, a my… będziemy męczyć się znacznie wolniej[1].


Pamiętajmy, że intensywność rozgrzewki powinna wzrastać stopniowo – najlepiej zacząć od ćwiczeń w miejscu lub w stosunkowo wolnym marszu ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń oddechowych.


Więcej na temat prawidłowej rozgrzewki przeczytać można w poradniku na stronie Santander Consumer Banku.


Jak wybrać odpowiednie kijki?


Do rozpoczęcia swojej przygody z nordic walking potrzebujemy sportowego stroju, wygodnego obuwia i przede wszystkim kijków.


Kijki, kijkom nie równe. Warto wiedzieć, że kijki do nordic walking różnią się od trekkingowych sposobem mocowania do dłoni. Kijki trekkingowe mają cienki pasek, a do nordic walking wyposażone są w specjalną szeroką rękawiczkę, dzięki której możliwe jest wypuszczanie kijka podczas odpychania się od podłoża. Dzięki temu pozwalają na swobodne ruchy i chronią dłonie i przed zmęczeniem.


Najważniejszym parametrem technicznym kijków jest ich długość – profesjonaliści dopasowują ją do tempa marszu czy rodzaju podłoża, ale wystarczy wziąć pod uwagę jedynie swój wzrost mnożąc go przez 0,68 i mamy długość kijków dopasowaną do naszych potrzeb[2]! Jeżeli planujemy uprawiać nordic walking często, w różnym tempie i na różnym podłożu, nie musimy się ograniczać – w sklepach sportowych dostępne są kijki o regulowanej długości.


Kijki do nordic walkingu zakończone są grotami zapewniającymi stabilizację i chroniącymi przed zniszczeniem trzonka. Doskonale sprawdzają się na „miękkim” podłożu, czyli na trawie, piasku czy szutrze. Kiedy zamierzamy spacerować po utwardzonych powierzchniach, takich jak asfalt czy beton, to musimy pamiętać o zabezpieczeniu grotów specjalnym gumowymi nakładkami. Są to tak naprawdę  jedyne elementy w kijkach, które trzeba wymieniać w miarę, zużywania.


Czy warto zacząć z instruktorem?


W nordic walkingu niezwykle istotna jest technika. Odpowiednia metodyka nauczania kroków pozwala na szybkie opanowanie poprawnej techniki zwiększającej zaangażowanie mięśni i zakres ruchu oraz pobudzającej do bardziej intensywnego wysiłku fizycznego. Oczywiście możemy ograniczyć się do tzw. techniki podstawowej, która jest na tyle intuicyjna, że do jej opanowania wystarczy uważnie obejrzeć profesjonalny film instruktażowy. Jednak dopiero profesjonalny instruktor jest w stanie szybko wyłapać popełniane przez nas błędy i podnieść nasze umiejętności na wyższy poziom. Jest to o tyle ważne, że poprawna technika pozwala zaangażować ponad 90% mięśni i dzięki temu spalić dużo więcej kalorii, niż to się dzieje podczas zwykłego spaceru.


Doskonałą okazją do porozmawiania z instruktorem i skonsultowania swojej techniki jest inicjatywa Akademii Zdrowia Santandera wsparta przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach projektu „Nordic Walking na Receptę”. W każdy wtorek o godz. 17:00 w ponad 100 polskich miejscowościach odbywają się darmowe treningi nordic walking, na które serdecznie wszystkich zapraszamy już od 8 maja! Listę miejscowości i wszelkie przydatne szczegóły można znaleźć na stronie Akademii Zdrowia Santandera.