Zadzwoń po kredyt 71 358 22 15
71 358 22 15
Moneyback, chargeback czy cashback – z czym to się je?
Moneyback, chargeback, cashback… Czy często zastanawiasz się co kryje się pod tymi nazwami? Czy usługi, których znaczenie podkreślają banki w swoich produktach, rzeczywiście dają Ci jakieś korzyści? Chętnie odpowiemy na te pytania!
Moneyback
Moneyback to nic innego jak „zwrot pieniędzy”. Po prostu – za płatność kartą otrzymujesz określony zwrot, zwykle wyrażony jako wartość procentowa od kwoty zakupu.
Często zwrot ten jest uzależniony od wykonania określonego działania – na przykład zalogowania się do specjalnej platformy, kliknięcia w wybrany sklep internetowy i przejścia do niego z tej platformy żeby zrobić zakupy. W tym przypadku kwota moneyback naliczy się i wpłynie na rachunek tylko jeśli spełnione zostały te warunki. Tak działa na przykład goodies.
Inną odmianą moneyback jest zwrot za zakupy niezależnie od miejsca wykonania płatności – sklepy internetowe i stacjonarne. Ograniczeniem w tej formie są zasady zwrotu przyjęte w banku, którego kartę posiadamy.
Zwroty mogą być naliczane:
od wszystkich transakcji,
od transakcji wykonanych w określonych sklepach,
od transakcji wykonanych w sklepach z określonych branż (np. apteki, stacje benzynowe, sklepy odzieżowe itp.).
Chargeback
Chargeback oznacza „obciążenie zwrotne”. Każdy posiadacz karty może skorzystać z tej usługi w sytuacji gdy towar, za który zapłacił tą kartą jest niedostarczony lub niezgodny z zamówieniem. Podobnie jest w przypadku usługi opłaconej kartą. Możesz wtedy za pośrednictwem banku wnioskować o zwrot pieniędzy. To sprawia, że Twoje zakupy są zabezpieczone, a Ty możesz spokojnie płacić za nie kartą.
Usługa ta jest szczególnie przydatna w momencie kiedy niemożliwe jest złożenie reklamacji bezpośrednio u sprzedawcy towaru lub usługi. W ramach chargeback to bank kontaktuje się bezpośrednio z dostawcą, klient powinien jedynie złożyć odpowiedni wniosek z wymaganymi przez bank dokumentami.
Cashback
Cashback to usługa mylona czasem z moneyback. Cashback, w odróżnieniu od moneyback, to wypłata gotówki kartą w kasie sklepu czy na poczcie czyli w punktach, które operują gotówką i mają możliwość wykonania tej operacji.
Warunkiem wypłaty w kasie sklepu jest dokonanie zakupu na kwotę minimum 1 grosz. Za wypłatę sklep nie pobiera opłaty, ale prowizja może zostać pobrana zgodnie z tabelami opłat i prowizji obowiązującymi w danym banku.
W Polsce jest około 280 tysięcy punktów oferujących wypłatę w sklepie (wg danych NBP Informacja o kartach płatniczych).
Jak wypłacić pieniądze w ramach cashback?
przy płatności za zakupy w sklepie poinformuj sprzedawcę o chęci wypłaty z konta,
wpisz kwotę do terminala płatniczego,
zatwierdź PINem,
odbierz gotówkę i potwierdzenie.
Więcej o bezpiecznych płatnościach kartami kredytowymi Santander Consumer Banku przeczytaj na naszej stronie: materiały edukacyjne.