Zadzwoń po kredyt  71 358 22 15

71 358 22 15

Moje, twoje, nasze. Jak podzielić pieniądze w związku?


Niezależnie od tego czy tworzymy związek nieformalny, czy powiedzieliśmy sobie sakramentalne „tak”, każdego dnia w partnerskiej relacji z drugim człowiekiem musimy coś ustalać, wspólnie o czymś decydować, konfrontować odmienne zdania, a przy tym wszystkim podejmować kwestie, które wzbudzają emocje… i dla dobra relacji robić to możliwie najspokojniej. Jednym z takich tematów są z pewnością wspólne finanse i zarządzanie nimi w związku. Wydatki, zarobki, podejście do oszczędności, zobowiązania i różne potrzeby, które trzeba uwzględnić, mogą dawać poczucie, że ten obszar wspólnego życia trudno poukładać. Jak więc do niego podejść? Z dobrym planem. A jak to zrobić konstruktywnie, praktycznie i z uwzględnieniem odmiennych perspektyw, podpowiadamy w naszym e-booku dla par, który przygotowaliśmy w oparciu o badanie Polaków Portfel Własny: Związek a finanse.


W pierwszym rozdziale przyjrzymy się wyzwaniom, jakie w obszarze zarzadzania finansami czekają na wszystkie pary. Zakupy, rachunki i nieprzewidziane wydatki dotyczą przecież tak samo par z obrączkami, jak i tych bez. Szczególne, że w związkach kohabitacyjnych, czyli takich, w których partnerzy bez ślubu wspólnie prowadzą domy, żyje coraz więcej Polek i Polaków. Z danych z komunikatu CBOS „Modele życia małżeńskiego Polaków” z grudnia 2020 roku wynika, że ponad jedna czwarta dorosłych rodaków (26 proc.) jest stanu wolnego. Jednak dwie piąte (41 proc.) osób definiujących się jako kawaler albo panna żyje w związku niesformalizowanym. Jak takie rozwiązanie wpływa na zarządzanie wspólnymi finansami? Na pewno związek partnerski wiąże się z większą elastycznością w kwestii zarządzania finansami, ponieważ nie ma tutaj regulacji prawnych, ale wyzwanie wcale nie jest mniejsze niż w przypadku par, które sformalizowały swoją relację. Nad tym czy brak odgórnych zasad to wada czy zaleta zastanowimy się w drugim rozdziale, a w tym pokażemy Ci możliwy podział kont oraz wydatków związanych z prowadzeniem wspólnego życia i podpowiemy, jak to sprawnie ogarnąć.


Druga część naszego e-booka skupia się małżeństwach i tym, co w finansach wydarzy się po zawarciu związku małżeńskiego. Przedstawiamy w nim wady i zalety wspólnych finansów, korzyści finansowe jakie czekają na pary formalne, a także inne opcje, na które mogą zdecydować się małżeństwa np. rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Wato do niego zajrzeć, by być świadomym praw i obowiązków.


Może już pora wybrać się na finansową randkę? Przed nią polecamy lekturę trzeciego rozdziału, czyli zbioru wskazówek, które przydadzą się, by przeprowadzić konstruktywną rozmowę o pieniądzach. Według naszego badania „Związek a finanse” już 56 proc. dorosłych Polaków w związku regularnie i otwarcie rozmawia z partnerem czy partnerką o pieniądzach i nie jest to dla nich trudny temat. Jeśli należysz do tej grupy, to świetnie! Zawsze jednak warto świadomie obserwować ten obszar,  zwłaszcza że w ciągu wspólnego życia temat finansów może pojawiać się w różnych kontekstach i sytuacjach. W tym rozdziale dzielimy się wskazówkami, jak zacząć z drugą połówką temat pieniędzy i przeprowadzić taką rozmowę, by cieszyć się z jej efektów.


Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w sierpniu 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa osób w związkach formalnych i nieformalnych, prowadzących wspólne gospodarstwo domowe. Próba n = 1001.