Zadzwoń po kredyt 71 358 22 15
71 358 22 15
Przygotowaliśmy raport na temat finansów w związkach
Jak wyglądają finanse Polaków w związkach małżeńskich i niesformalizowanych? Jak dzielą się oni wydatkami, czy mają wspólne konta i inne produkty bankowe, czy rozmawiają o pieniądzach? Tego m.in. możecie dowiedzieć się z naszego raportu specjalnego „Związek a finanse” stworzonego na potrzeby kampanii edukacyjnej Portfel w związku. Poniżej przedstawiamy krótki opis zawartości raportu, zapraszamy Was do zapoznania się z jego treścią.
Relacja romantyczna jest wyjątkowa i niepodobna do żadnej innej. W pewnym momencie związku wkracza jednak proza życia i trzeba porozmawiać o bardziej przyziemnych sprawach, takich jak choćby opłacanie wspólnych wyjść czy innych wydatków wynikających np. z dzielonego mieszkania.
W pierwszym rozdziale naszego raportu skupiliśmy się przede wszystkim na kwestii rozmów o pieniądzach w związkach małżeńskich i niesformalizowanych Polaków mieszkających razem. Jak wynika z zebranych danych mamy powody do zadowolenia. Już ponad połowa ankietowanych regularnie i otwarcie porusza temat pieniędzy w swoim związku, i nie jest to dla nich trudny temat. W następnej kolejności 28 proc. respondentów zadeklarowało, że rozmawiają okazjonalnie np. wtedy gdy muszą zaplanować większy wydatek. Ta otwartość w rozmowach może wiązać się również z długością związku – ponad 70 proc. badanych odpowiedziało, że jest ze swoją drugą połówką powyżej 8 lat.
W dalszej części podjęliśmy temat podziału kont osobistych oraz innych produktów finansowych w związkach Polaków. Co może niektórych zaskoczyć, aż 39 proc. twierdzi, że nie mają wspólnego konta z partnerem lub partnerką, ale prowadzą razem budżet. Odpowiadały tak również małżeństwa. Polacy w parach chętnie korzystają za to z rachunków oszczędnościowych (31 proc.) czy lokat (16 proc.), co można tłumaczyć szybciej topniejącymi zarobkami z powodu inflacji i chęcią zaoszczędzenia większej ilości pieniędzy.
Ostatnia część raportu porusza temat kredytu w związku. Zapytaliśmy Polaków w parach, czy mają wspólny kredyt i na jaki cel go wzięli. Jak się okazuje, najczęstszym jest zakup mieszkania lub domu. Na drugim miejscu znajduje się remont miejsca zamieszkania, a na trzecim zakup samochodu.
Chcecie dowiedzieć się więcej? Jeśli tak, zapraszamy do zapoznania się z całością RAPORTU.