Zadzwoń po kredyt 71 358 22 15
71 358 22 15
Powrót do szkoły z raportem „Polaków Portfel Własny: edukacja pod znakiem inflacji 2022”
Dla uczniów nadszedł czas powrotu do szkoły, a dla dorosłych kończy się okres urlopowy. Uznaliśmy to za dobry moment do przeprowadzenia nowego badania, w dużej części poświęconego tematowi kosztów edukacji dzieci i dorosłych w czasach wzrostu cen usług i produktów. Co się w nim znajduje?
Pierwsza część raportu „Polaków Portfel Własny: edukacja pod znakiem inflacji 2022” skupia się przede wszystkim na kosztach związanych z powrotem dzieci do szkoły. Nie zabrakło więc w nim pytania na temat wydatków jakie rodzice ponoszą na naukę dziecka. Jak się okazało, już co szósty ankietowany wskazuje, że w ubiegłym roku miesięcznie edukacja jednej pociechy kosztowała go od 501 do 800 zł (17 proc.). Biorąc to pod uwagę, nie ma się czemu dziwić, że rodzice obawiają się wzrostu tych wydatków w związku z postępującą drożyzną. Martwi się nimi aż 84 proc. respondentów z dzieckiem w wieku szkolnym.
Pieniądze to jednak nie wszystko co niepokoi rodziców w związku z edukacją ich pociech. Doskonale o tym wiemy i dlatego zapytaliśmy również o ich zdanie na temat największych wyzwań uczniów. Ankietowani najczęściej wskazywali tutaj przeładowany informacjami program szkolny (40 proc.).
W drugim rozdziale kontynuowaliśmy temat wydatków związanych z edukacją dzieci, jednak tym razem skupiliśmy się na rozwoju uczniów poza obowiązkowymi lekcjami. Wyniki mogą zaskoczyć, bo chociaż większość respondentów w naszym badaniu obawia się, że koszty nauki dziecka będą obecnie wyższe w związku z inflacją, nie przekłada się to na ich niechęć do zapisywania dziecka na płatne zajęcia dodatkowe. W tym roku szkolnym chce posłać na nie pociechy aż 70 proc. rodziców - o 10 punktów procentowych więcej niż w 2021/2022 r. Największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia sportowe (61 proc.) co może wiązać się z chęcią zwiększenia dzieciom dawki ruchu po okresach mniejszej aktywności związanej z pandemią koronawirusa.
Kolejna część raportu dotyczy dokształcania się i rozwijania kompetencji dorosłych. W najbliższych miesiącach planuje to jedynie 26 proc. ankietowanych, głównie najmłodszych w wieku 18-29 lat i z wykształceniem wyższym. Z kolei 72 proc. Polaków nie zamierza w bliższej przyszłości podejmować jakichkolwiek działań, które poszerzyłyby ich kompetencje. Co może zaskakiwać, inflacja nie ma jednak na te plany dużego, negatywnego wpływu, bo tylko 10 proc. respondentów odpowiedziało, że w związku z nią nie może sobie obecnie pozwolić na dokształcanie. W tej części raportu przeanalizowaliśmy również jak osoby, które obecnie planują rozwój kompetencji, zamierzają je sfinansować, a także jakimi kursami ogół ankietowanych byłby zainteresowany w dalszej przyszłości.
W związku z nadejściem jesieni zapytaliśmy Polaków również o to jakie większe wydatki, niezwiązane z edukacją, przewidują na tę porę roku. Jak się okazało aż 40 proc. ich nie planuje, na co może mieć wpływ inflacja. Ci, którzy liczą się z większymi wydatkami tej jesieni najczęściej wskazywali jednak remont domu lub mieszkania (24 proc.), co przy obecnych cenach materiałów budowlanych może przyczynić się do znaczącego obciążenia budżetu. Na szczęście istnieją jednak dopasowane produkty bankowe, które mogą w tym pomóc. Zapytani o to na jaką kategorię wydatków byliby w stanie rozważyć wzięcie kredytu gotówkowego, ratalnego lub w karcie kredytowej, badani chętnie odpowiadali, że na remont domu lub mieszkania, zakup lub naprawdę samochodu, czy sprzęt RTV lub AGD.
Zapraszamy do zapoznania się z całością raportu.