Zadzwoń po kredyt  71 358 22 15

71 358 22 15

Odłożone pieniądze Polaków najczęściej sięgają wysokości jednego miesięcznego wynagrodzenia


Jak wskazuje nasze najnowsze badanie Santander Consumer Bank „Polaków Portfel Własny: oszczędny jak Polak”, już 55 proc. z nas regularnie odkłada pewne kwoty. U większości z nas suma odłożonych pieniędzy nie przekracza jednak jednego miesięcznego wynagrodzenia. Jak to wygląda u reszty ankietowanych z tej grupy? Jakie są źródła odkładanych pieniędzy? Dowiecie się tego z artykułu poniżej.


Ponad połowa z nas regularnie odkłada pieniądze. Najwięcej osób z tej grupy zyskało w ten sposób poduszkę finansową w wysokości jednego wynagrodzenia (29 proc.) - wskazuje nasze najnowsze badanie „Polaków Portfel Własny: oszczędny jak Polak”. Są to głównie mężczyźni oraz osoby od 70 roku życia w górę. W następnej kolejności 27 proc. może się pochwalić poduszką finansową w wysokości powyżej pięciu miesięcznych wynagrodzeń. Prym wiodą tu 40-49 latkowie oraz osoby z dochodem od 7000 zł netto w górę. Ponadto 17 proc. z grupy odkładających zyskało w ten sposób kwoty w przedziale od 2 do 3 miesięcznych wynagrodzeń, a 10 proc. w wysokości od 4 do 5 pensji.


Odkładanie wygląda lepiej niż wcześniej


W tegorocznym badaniu odsetek Polaków regularnie odkładających pieniądze jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku naszego zeszłorocznego raportu „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania”. Wtedy wyniósł on jedynie 38 proc. Ponadto w zestawieniu z badaniem z 2023 r., obecnie wzrósł odsetek osób, które posiadają odłożone pieniądze w wysokości jednego wynagrodzenia (z 11 do 29 proc.).


Nie wykorzystujemy potencjału inwestycji


W najnowszym badaniu postanowiliśmy również zapytać ankietowanych regularnie odkładających pewne kwoty o źródło tych pieniędzy. 91 proc. respondentów z tej grupy wskazało, że pochodzą one z bieżących przychodów. Na drugim miejscu znalazły się odsetki z lokat lub inwestycji (14 proc.). Podium zamyka gotówka z wynajmu np. mieszkania lub garażu oraz ze sprzedaży niepotrzebnych rzeczy (w obu przypadkach po 9 proc. wskazań). Ponadto 8 proc. ankietowanych z grupy regularnie odkładających pieniądze wybrało odpowiedź „programy socjalne”, a 6 proc. „wsparcie rodziców bądź dziadków”.


Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 10-20 stycznia 2024 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1000.