W nocy z wtorku na środę (8/9.04.2025) w godzinach 22:00 - 06:00 przeprowadzimy prace serwisowe. W tym czasie nie będziesz mieć dostępu do aplikacji mobilnej oraz bankowości internetowej. Nie ma to wpływu na płatności kartami kredytowymi naszego banku. Za niedogodności serdecznie przepraszamy.

Zadzwoń po kredyt  71 358 22 15      |      Obsługa umowy 71 731 95 00

Chcesz kredyt? 71 358 22 15

Czy Polacy chcą się dokształcać?


Jesteśmy najbardziej zainteresowani kursami związanymi z obecnie wykonywaną pracą lub językami obcymi. Programowanie zostaje w tyle.

W związku z najnowszym raportem „Polaków Portfel Własny: edukacja pod znakiem inflacji”, postanowiliśmy zapytać Polaków w jakiej dziedzinie chcieliby się dokształcić teraz lub w przyszłości. Jak wynika z naszego badania, co piąty byłby zainteresowany kursami związanymi z obecnie wykonywaną pracą, a co czwarty nauką języków obcych. Zaskoczyć może jednak fakt, że niewiele osób ma zamiar uczyć się programowania, często wspominanego jako kompetencja przyszłości.


19 proc. ankietowanych w naszym badaniu stwierdziło, że - gdyby zamierzało się dokształcać teraz lub za jakiś czas - wybrałoby szkolenie związane z pracą, którą obecnie wykonują. W tej grupie znalazło się najwięcej mężczyzn i osób, które zarabiają od 4 000 zł netto w górę. Popularnością wśród badanych cieszyły się również kursy językowe, chociaż niekwestionowanym zwycięzcą pozostaje język angielski. Chęć jego nauki wskazało 16 proc. ankietowanych w porównaniu do 12 proc. pozostałych. Kursem angielskiego najczęściej zainteresowani są najmłodsi w wieku 18-29 lat, ale – co ciekawe – zamierza się go uczyć również co ósmy respondent powyżej 60 roku życia. Jego znajomością są również zainteresowane raczej osoby z wykształceniem średnim lub wyższym niż podstawowym czy zawodowym.


Zaskakuje jednak mała liczba deklaracji dotyczących nauki programowania. Chęć podjęcia takiego kursy wyraziło jedynie 6 proc. badanych. Podobne, niskie zainteresowanie ankietowani wyrażali także szkoleniami kompetencji miękkich np. zarządzania sobą w czasie czy skutecznej komunikacji (5 proc.).


Więcej, bo 12 proc. badanych stwierdziło, że byłoby zainteresowanych kursem pogłębiającym wiedzę, którą mogliby wykorzystać w przyszłej pracy. W tej grupie najwięcej było 18-29 latków i 30-39 latków, czyli osób, które często jeszcze szukają swojej właściwej drogi zawodowej, a także – co może zaskoczyć – najlepiej zarabiających od 7 000 zł netto w górę.


W razie potrzeby Polacy najchętniej sfinansowaliby dokształcanie kartą kredytową


Zapytani o to jakim produktem bankowym byliby najbardziej zainteresowani w kontekście sfinansowania swojego dokształcania się, ankietowani najczęściej wskazywali kartę kredytową (14 proc.). Inne produkty takie jak kredyt ratalny czy gotówkowy nie były daleko w tyle (w obu przypadkach po 13 proc.). Zapewne jest to spowodowane faktem, że coraz więcej osób decyduje się korzystać z takich rozwiązań, dostosowując je do swoich możliwości i nie naruszając domowego budżetu.


Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w lipcu 2022 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1001.