W nocy z wtorku na środę (26/27 listopada 2024 r.) w godzinach 22:00 - 6:00 przeprowadzimy prace serwisowe.
W tym czasie nie będziesz mieć dostępu do aplikacji mobilnej oraz bankowości internetowej. Nie ma to wpływu na płatności kartami kredytowymi naszego banku. Za niedogodności serdecznie przepraszamy.

Zadzwoń po kredyt  71 358 22 15

71 358 22 15

Jak dobrze przygotować samochód używany do sprzedaży

Kierowcy raczej rzadko wchodzą w rolę sprzedawcy aut. Zwykle je kupują i użytkują wiele lat. Czasem muszą sprzedać stary samochód i nie do końca wiedzą, jak się za to zabrać. A przecież to nie jest takie skomplikowane. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach.


Kierowcy pytają o to, jak mądrze sprzedać swoje auto, więc Santander Consumer Bank – bank od kredytów radzi by skupić się na kilku podstawowych czynnościach, które należy wykonać, by transakcja przebiegła bez niepotrzebnych przeszkód.


Czynność 1: zgromadź dokumentację


Im więcej dokumentów, tym lepiej. To kwestia wiarygodności. Przyszły właściciel będzie miał wszystkie potrzebne informacje oraz przekonanie, że druga strona transakcji nie chce niczego ukryć. Przydadzą się na pewno: dowód zakupu, książka serwisowa oraz faktury i rachunki za naprawy lub zakup części.


Czynność 2: przygotuj umowę


Umowa powinna być sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Elementy obowiązkowe to dane obu stron (imię, nazwisko, adres zameldowania, PESEL, NIP, seria i numer dowodu osobistego, nazwa organu wydającego dokument) oraz informacje na temat przedmiotu sprzedaży. Wzory umów można znaleźć online lub zapytać o nie bardziej doświadczonych sprzedawców.


Czynność 3: przygotuj samochód


Po pierwsze usuwamy usterki. Jeśli nie ma na to czasu, informacja o nich powinna się znaleźć w ogłoszeniu o sprzedaży. Nie warto niczego ukrywać. Natomiast z pewnością opłaca się zainwestować trochę czasu w polepszenie wyglądu auta. Kupuje się wszak oczami. Dlatego powinniśmy dokładnie wyczyścić wnętrze, wymienić najbardziej zużyte elementy i poprawić stan karoserii. Przy okazji polerki i woskowania lakieru warto też umyć opony. Wysiłek jest minimalny, a korzyść wizualna możne być naprawdę spora.


Czynność 4: sfinalizuj transakcję


Pora na spotkanie z kupującym. Powinien móc skorzystać z jazdy próbnej i mieć możliwość dokładnego obejrzenia auta. Trzeba uważać na zawodowych handlarzy, którzy na każdym kroku będą próbowali obniżyć cenę. Lepiej się przygotować na ich sztuczki i zagrywki negocjacyjne.


Gdy transakcja dojdzie do skutku, sprzedający w ciągu 14 dni musi poinformować ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu. A także przekazać nabywcy polisę OC. Sprzedaż należy również zgłosić w urzędzie, w którym auto było rejestrowane. Termin upływa po 30 dniach od zawarcia umowy.


Czynność 5: pomyśl o nowym aucie


Sprzedaż auta to z reguły tylko pierwszy krok. Przecież trzeba czymś jeździć do pracy, szkoły i na wycieczki. Zakup kolejnego samochodu jest koniecznością, dlatego warto przede wszystkim zadbać o wygodne finansowanie. Na przykład o kredyt na samochód używany lub kredyt na nowy samochód w Santander Consumer Banku – banku od kredytów. Dzięki przyjaznym ratom budżet domowy nie będzie mocno obciążony, więc zostanie nam wystarczająco dużo środków na… aktywne korzystanie z nowego pojazdu. W końcu mamy wakacje!