Zadzwoń po kredyt  71 358 22 15

71 358 22 15

67 proc. Polaków nie planuje większych wydatków w 2023 roku

Jak wykazało nasze najnowsze badanie „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania”, aż 67 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w 2023 roku nie planuje dużych wydatków. To oczywiście nie wszystko, co sprawdziliśmy. Badanych Polaków zapytaliśmy również o to, jaki produkt bankowy mógłby obecnie pomóc im zachować stabilność domowego budżetu i którym z nich wspierali się w przeszłości. Jesteś ciekawy wyników? Jeśli tak, zapraszamy do dalszej lektury.


Przy rosnących kosztach życia i innych czynnikach prognozujących spowolnienie gospodarcze nie dziwi, że prawie 70 proc. ankietowanych na rzecz naszego raportu „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania” odpowiedziało „nie” na pytanie, czy planują w tym roku większe wydatki. Wśród nich było najwięcej kobiet, 18-29 latków oraz osób po 70 roku życia. Według wyników badania, większych wydatków w tym roku nie planują także mieszkańcy wsi, ankietowani z wykształceniem podstawowym oraz zarabiający do 2 000 zł na rękę.


Pocieszyć może jednak fakt, że sytuacja gospodarcza nie jest aż tak zła, by zupełnie nikt nie zdecydował się  tym roku na większe wydatki. Te planuje co trzeci ankietowany Polak (33 proc.). W tej grupie znalazło się najwięcej mężczyzn, respondentów w wieku 40-49 lat oraz mieszkańców małych miast do 50 tys. osób. Było w niej także wiele badanych z wykształceniem wyższym oraz z dochodem od 4 000 do 4 999 zł netto miesięcznie.


Znaczące wydatki w 2023 roku? Głównie podróże i remont domu lub mieszkania


Na jakie duże cele zamierza przeznaczyć pieniądze ta część badanych? Na pierwszym miejscu wśród wskazań znalazły się podróże (30 proc.), o których marzą głównie kobiety oraz osoby po 30 i 40 roku życia. Drugie miejsce zajął remont mieszkania lub domu (29 proc.). Taki plan ma najwięcej 60-69 latków oraz mieszkańców wsi. Podium zamyka zakup sprzętu RTV/AGD lub mebli (18 proc. w obu przypadkach). Pierwszą kategorią są zainteresowani zwłaszcza 30-latkowie, natomiast drugą osoby po 40 roku życia. Tylko co dziesiąty planuje kupno domu, mieszkania albo samochodu (10 proc.).


Karta kredytowa i lokata na pomoc domowemu budżetowi


Badanych zapytaliśmy również o to, jaki produkt bankowy byłby ich zdaniem obecnie najbardziej pomocny w zachowaniu stabilności domowego budżetu. Największym zaufaniem zostały obdarzone karta kredytowa (13 proc. wskazań) i lokata (12 proc.). Na kolejnym miejscu znalazł się rachunek oszczędnościowy (9 proc.). Rzadziej wskazywane były takie rozwiązania jak kredyt ratalny (6 proc.), internetowy limit odnawialny (5 proc.) czy kredyt gotówkowy (1 proc.).


Wyniki te różnią się od tych, które otrzymaliśmy, gdy zapytaliśmy o to, jakim produktem bankowym ankietowani wspierali się w przeszłości. Wówczas, według odpowiedzi badanych, najczęściej były to kredyt gotówkowy (41 proc.) oraz ratalny (39 proc.), a za nimi karta kredytowa (29 proc.). Co czwarty ankietowany wspomógł się lokatą lub rachunkiem oszczędnościowym (27 proc. w obu przypadkach). Natomiast co dziesiąty respondent wskazał internetowy limit odnawialny (10 proc.). Może to świadczyć o tym, że obecnie ankietowani bardziej skłaniają się do rozwiązań skoncentrowanych na budowaniu oszczędności niż w przeszłości.


Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1000.