Zadzwoń po kredyt  71 358 22 15

71 358 22 15

/thumbs/1920×710×crop/educations/2024/11/bezpieczenstwo-w-sieci.jpg

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Internet stał się niezbędny w codziennym życiu. Coraz więcej spraw można załatwić online, a wiele osób nie wyobraża sobie zakupów, planowania podróży czy opłacania rachunków bez dostępu do sieci. Przestrzeń wirtualna jest na tyle wygodna, że każdy czuje się w niej doskonale, niestety także przestępcy. Aby uchronić się przed atakami hakerów, warto zadbać o bezpieczeństwo w internecie. Nie daj się oszukać w internecie! Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci i poznaj metody stosowane przez cyberprzestępców.

Dlaczego bezpieczeństwo w sieci jest tak istotne?

Korzystając z internetu, bardzo często udostępniamy informacje, które nie powinny trafić w niepowołane ręce. Na przykład - podczas uzupełniania różnorodnych formularzy, m.in. podczas zakupów online, dzielimy się swoimi danymi osobowymi, takimi jak PESEL czy data urodzenia. Zdarza się nawet, że udostępniamy skany dowodu osobistego lub innych ważnych dokumentów. Z naszego komputera lub smartfona wykonujemy przelewy, rozliczamy podatki i umawiamy się na wizyty lekarskie. Pracujemy zdalnie, a nasze prywatne życie opisujemy ze szczegółami w mediach społecznościowych. Mało kto na co dzień zastanawia się nad tym, ile cennych, wrażliwych informacji znajduje się w jego urządzeniu, które jest połączone z globalną siecią.

W tym kontekście, kluczowa staje się wiedza o bezpiecznym korzystaniu z internetu, obejmująca między innymi stosowanie oprogramowania antywirusowego, unikanie podejrzanych linków, korzystanie z szyfrowanych połączeń, a także zwracanie uwagi nie tylko na symbol kłódki w przeglądarce, a sam certyfikat bezpieczeństwa wystawiony dla danej strony. Ponadto, ważne jest regularne przeprowadzanie kopii zapasowych, co może ochronić przed utratą danych w wyniku cyberataku. Wiedza o cyberbezpieczeństwie i stosowanie się do zasad bezpiecznego korzystania z sieci to fundamenty, które pozwalają na ochronę przed różnorodnymi zagrożeniami hakerskimi oraz innymi formami ataków na naszą prywatność i bezpieczeństwo w sieci.

Jakie są główne zagrożenia w internecie?

Utrata poufnych danych to zaledwie jeden z wielu niebezpieczeństw, które mogą spotkać użytkowników niezachowujących ostrożności podczas dostępu do internetu. Zagrożenia w sieci są różnorodne i mogą przybierać wiele form. Od złośliwego oprogramowania, które może zainfekować nasz sprzęt, po próby wyłudzenia naszych danych osobowych, co może prowadzić do kradzieży tożsamości, a nawet do szantażu i groźby. Przejęcie kontroli nad urządzeniem, z którego korzystamy, jest równoznaczne z zagrożeniem dla naszego cyfrowego życia. W związku z tym, zachowanie bezpieczeństwa w sieci jest równoznaczne z ochroną naszych finansów, zdrowia i bliskich.

Należy mieć na uwadze, że wyzwania związane z zagrożeniami w sieci ewoluują wraz z rozwojem technologii. Przestępcy nieustannie opracowują nowe metody ataku z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania. Coraz częściej spotykamy się także z tzw. deep fakes - zmanipulowanymi materiałami foto i wideo z wykorzystaniem sztucznej inteligenci (AI), które mogą być wykorzystywane do szantażu, wyłudzenia pieniędzy czy niszczenia reputacji.

Bezpieczeństwo w Internecie – jak działają przestępcy?

Na celowniku przestępców może się znaleźć każdy. Nie trzeba mieć na koncie milionów, by utracić dane a w sieci nie brakuje osób, które szukają luk w źle zabezpieczonych kontach i urządzeniach.

Do najczęściej spotykanych metod działania oszustów w internecie można zaliczyć następujące działania:

  • wysyłanie wiadomości e-mail z niebezpiecznymi linkami lub załącznikami, w których może się kryć złośliwe oprogramowanie,
  • podszywanie się pod bliską osobę w celu wyłudzenia danych lub wykonania przelewu,
  • tworzenie fikcyjnych ofert zakupowych i sklepów internetowych,
  • tworzenie replik serwisów bankowych pod podobnymi adresami,
  • łamanie zbyt prostych, oczywistych, powtarzających się haseł,
  • zakładanie fałszywych zbiórek.
Internet – zasady bezpieczeństwa które warto znać

Można się pokusić o stworzenie listy absolutnie podstawowych reguł postępowania w internecie. Aby podnieść swój poziom bezpieczeństwa w sieci, należy stosować się do poniższych zasad:

  • tworzyć bezpieczne, trudne, długie i unikalne hasła (cyfry, litery o różnej wielkości i znaki specjalne),
  • nie używać jednego hasła do wielu serwisów
  • zwracać uwagę na literówki w adresach stron w przeglądarce,
  • odwiedzać strony korzystające z szyfrowanego protokołu https,
  • włączyć zaporę internetową, która chroni przed zagrożeniami,
  • nie podejmować działań pod wpływem emocji - informację o niecodziennej okazji lepiej przeczytać na spokojnie,
  • nie otwierać podejrzanych wiadomości i nie klikać w załączniki i linki,
  • nie przesyłać nikomu danych szczególnie wrażliwych,
  • nie ufać niewiarygodnie korzystnym promocjom,
  • nie podawać swoich danych nieznajomym,
  • zainstalować renomowany program antywirusowy i używać go na co dzień,
  • stosować dwuetapową weryfikację w bankowości elektronicznej, oraz na innych stronach, na których jest to możliwe,
  • korzystać z legalnego oprogramowania,
  • pobierać pliki wyłącznie ze sprawdzonych i bezpiecznych źródeł,
  • regularnie aktualizować programy.

Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, należy wypracować pewne nawyki korzystania z programów, systemów i urządzeń. A także poznać metody działania hakerów i „załatać" najsłabsze fragmenty w swoich cyfrowych murach obronnych. Warto stworzyć prywatny system zabezpieczeń w internecie, a jego fundamentem powinny być: bezpieczne hasła, sprawdzone oprogramowanie i wysoki poziom czujności.

bankuj mobilnie z scb