Zadzwoń po kredyt  71 358 22 15

71 358 22 15

Ogród gotowy na jesień

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że lato się kończy. Dni są coraz krótsze, wieczory chłodniejsze, a drzewa powoli zmieniają kolory. To dobry moment na zadbanie o ogród. Jeśli chcemy, by wiosną znów nas zachwycał, powinniśmy wykonać teraz kilka prostych prac. Oto 5 zadań, jakie stoją jesienią przed właścicielami ogrodów.

Zadanie 1: ostatnie koszenie


Im bliżej jesieni, tym rzadziej powinniśmy wyprowadzać kosiarkę. Trawa rośnie wolniej i nie potrzebuje już tak częstego przycinania. Ale wciąż warto to robić, najlepiej aż do pierwszych przymrozków. Przy ostatnim koszeniu zostawmy źdźbła o wysokości maksymalnie 3 centymetrów, aby warstwa śniegu ich nadmiernie nie zgniatała.


Zadanie 2: odpowiednie nawożenie


Nawożenie trawnika i roślin ogrodowych nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Należy przyjąć taktykę, która sprawi, że jesienią korzenie się wzmocnią, ale rośliny nie będą się nadmiernie rozrastać. Aby tak było, trzeba korzystać z nawozów fosforowych i potasowych. Azotowe, które wywołują rozrost, powinniśmy stosować najpóźniej w pierwszej połowie lata. Teraz najważniejsze jest przygotowanie roślin na przetrwanie zimy w jak najlepszej kondycji.


Zadanie 3: usuwanie, przesadzanie i przycinanie


Jesień to najlepszy moment na pozbycie się roślin jednorocznych. O tej porze roku ich walory dekoracyjne już przemijają, więc można je bez szkody dla estetyki ogrodu usunąć. Nie planujmy jednak teraz przesadzania krzewów lub drzewek. Nie zdążą się już odpowiednio ukorzenić w nowych miejscach. Przycinanie pobudziłoby je natomiast do wzrostu, a na to w tym roku już za późno.


Zadanie 4: uzupełnianie sprzętu


Do takich czynności jak koszenie i przycinanie przydałby się niezawodny elektrosprzęt. Na liście zakupów powinna się więc pojawić kosiarka i podkaszarka. Ale nie tylko! Końcówka sezonu jest bowiem idealnym czasem na wykonanie przegląd sprzętu ogrodowego i nakreślenie planu wiosennych inwestycji. To naprawdę dobry moment na zakupy, bo ceny są niższe, a dostępność poszczególnych urządzeń większa. Przygotujmy więc analizę potrzeb i zróbmy zakupy zanim do sklepów ruszą wszyscy właściciele ogrodów w Polsce.


Do elektronarzędzi warto dobrać ubezpieczenie Mój Ogród, które jest dostępne u partnerów handlowych Santander Consumer Banku. Obowiązuje rok lub dwa lata i dotyczy takiego nowego sprzętu jak: kosiarki, podkaszarki, piły łańcuchowe, odśnieżarki czy myjki, dmuchawy i odkurzacze. Ubezpieczenie pokrywa koszt naprawy po przypadkowym uszkodzeniu sprzętu. Jeśli naprawa nie będzie możliwa lub sprzęt przepadnie po kradzieży w włamaniem, ubezpieczony otrzyma odszkodowanie. Niewielka dopłata do ceny sprzętu daje więc znaczne korzyści i pozwala spać dużo spokojniej.


Zadanie 5: korzystanie z końcówki lata


Gdy już zabezpieczymy ogród, przygotujemy rośliny na jesienno-zimowy sen i kupimy sprzęt, będziemy mogli skorzystać z ostatnich cieplejszych dni i promieni słońca. To czas na spokojne podziwianie kwitnących o tej porze roku kwiatów i zachwycanie się paletą jesiennych barw, którymi pokrywają się korony drzew. Oraz na leniwe snucie wiosennych planów dotyczących nowych nasadzeń, inwestycji i zmian w aranżacji prywatnej oazy zieleni.