Zadzwoń po kredyt  71 358 22 15

71 358 22 15

Jak umiejętnie zarządzać swoim budżetem

W zeszłym miesiącu GUS ogłosił, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 wzrosły o 10,9 proc. rdr i o 3,2 proc. w porównaniu do lutego br. Inflacja ciągle postępuje, w związku z tym wielu z nas może odczuwać silniejszą potrzebę racjonalnego zarządzania swoimi finansami. Jak się za to zabrać? Radzimy w poniższym artykule.


Najważniejszą rzeczą, jaką warto zrobić na samym początku naszej podróży z finansami jest analiza domowego budżetu. Robi się ją poprzez zsumowanie wszystkich źródeł miesięcznego dochodu - uwzględniając wpływy z tytułu pracy w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, a także wszelkie świadczenia dodatkowe. Następnie należy poddać analizie wydatki. W tym miejscu należy zacząć od sprawdzenia paragonów lub wyciągów z kart płatniczych oraz zanotowania, na co wydajemy pieniądze.


Przy analizie domowego budżetu warto podzielić nasze wydatki na dwie grupy. Pierwsza to stałe opłaty – takie jak prąd, woda czy gaz oraz różnego rodzaju abonamenty. Natomiast w drugiej mieszczą się wszystkie zakupy, potrzeby i zachcianki, fundusz awaryjny oraz wszelkie cele oszczędnościowe. Nawet miesiąc takiej analizy powinien dać nam jasny obraz tego, czy zostają nam jakieś wolne środki. Jeśli okaże się, że tak nie jest, będziemy mogli zastanowić się, czy możemy zrezygnować z jakiegoś wydatku. Trzeba przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że dobrze zaplanowany budżet powinien zostawiać choćby niewielką poduszkę finansową. W tym punkcie warto pamiętać o produktach, które mogą pomóc nam w jej utrzymaniu np. o karcie ratalnej ze stałą spłatą od Santander Consumer Banku. Karty można używać m.in. w trakcie codziennych zakupów, ale i stosować w nagłych przypadkach, gdy pojawi się niespodziewany wydatek, a my nie będziemy chcieli naruszać oszczędności. Po więcej informacji o karcie ratalnej zapraszamy do tej zakładki.


Umiejętne zarządzanie zobowiązaniami


Z racjonalnym zarządzaniem swoimi finansami wiąże się umiejętne i przemyślane zaciąganie zobowiązań. Warto wcześniej dokładnie porównać oferty przed podjęciem decyzji. W tym celu należy zapoznać się z warunkami danego zobowiązania, sprawdzić oprocentowanie oraz zweryfikować wysokość miesięcznych obciążeń i okres kredytowania. Wstępne informacje pokazujące przybliżone warunki finansowania można sprawdzić np. w internetowym kalkulatorze kredytowym. Jednak trzeba przy tym pamiętać, że decyzja o przyznaniu zobowiązania wydawana jest każdemu indywidualnie po uwzględnieniu wielu zmiennych, w tym wiarygodności i zdolności kredytowej danego klienta.


W tym punkcie warto pamiętać również o istocie budowania pozytywnej historii kredytowej. Dzięki niej bank może łatwo ocenić, czy wnioskodawca jest wiarygodny. Ważnymi czynnikami są tutaj terminowa spłata zobowiązań i korzystanie z produktów finansowych.  Spłacane terminowo zobowiązania to znak, że osoba racjonalnie zarządza swoim budżetem i jest wypłacalna.


Przemyślane zakupy kluczem do sukcesu


Mądre zarządzanie domowym budżetem to również rozsądne zakupy. Sprowadzają się one do kilku zasad, w tym ustalenia na nie budżetu. Jeśli z wyprzedzeniem wiemy, ile środków możemy przeznaczyć, najprawdopodobniej oprzemy się chęci nadmiernego wydawania pieniędzy. Ponadto powinniśmy porównać ceny i sprawdzić opinie o produkcie przed zakupem, aby uniknąć późniejszego braku zadowolenia z towaru i poczucia bezmyślnie wydanych pieniędzy.


Należy pamiętać również o nieuleganiu chwilowym zachciankom. Osoby, które mają do tego słabość powinny zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie kupują wtedy, gdy są np. zmęczone lub zdenerwowane. Ważne jest też, aby bezmyślnie nie ulegać promocjom. Często spotykane oferty typu 3 w cenie 2 w wielu przypadkach mogą okazać się jedynie chwytem marketingowym, oddziałującym na emocje. Tego typu okazje mogą wywołać w nas niechęć do straty, przez którą skorzystamy z możliwości zakupu produktów, jakich w rzeczywistości nie potrzebujemy.