Zadzwoń po kredyt 71 358 22 15
71 358 22 15
Jak planować wydatki na wakacje?
Jak planować wydatki na podróże i wakacje?
Nikt nie chce się ograniczać w czasie letniego wypoczynku. Aby móc w pełni cieszyć się urlopem i podróżować swobodnie, bez oglądania każdej złotówki, warto poświęcić trochę czasu na przygotowania i sprytnie zaplanować wyjazd. Im więcej zaoszczędzimy i przewidzimy w domu, tym więcej będzie do wydania już po dotarciu na miejsce.
Na co wydajemy pieniądze w podróży?
Przed nami kolejny sezon urlopowy - pandemia na szczęście osłabła i można podróżować praktycznie bez ograniczeń. Znowu można snuć plany i odkładać pieniądze na kolejne wyprawy. A na wakacje warto oszczędzać, bo turystyka wiąże się długą listą niemałych wydatków:
· walizki, ubrania i sprzęt sportowy,
· sprzęt fotograficzny, dron itd.,
· bilety lotnicze, autobusowe czy też paliwo do samochodu oraz transport na miejscu,
· ubezpieczenie,
· zakwaterowanie,
· bilety wstępu do atrakcji turystycznych,
· wyżywienie - zakupy i restauracje,
· pamiątki dla najbliższych.
Tanie podróżowanie. Jak to zrobić?
Każdą pozycję z listy wakacyjnych wydatków można zoptymalizować. Oto zestaw porad doświadczonych podróżników, którzy dbają o finanse:
· podróżuj poza sezonem i wybieraj mniej popularne miejsca,
· bilety na loty kupuj z wyprzedzeniem,
· wybierz nocleg na uboczu, ale z dobrym dojazdem do centrum,
· stołuj się z dala od atrakcji turystycznych, tam gdzie miejscowi,
· warto wykupić pakiet wstępów do różnych atrakcji lub kartę miejską,
· niektóre posiłki można przygotować samodzielnie,
· bilety do atrakcji turystycznych są często tańsze w internecie, a w niektóre dni wstęp może być darmowy,
· porównywarki ubezpieczeń, wypożyczalni samochodów i noclegów to najlepsze przyjaciółki podróżnika.
Skąd brać pieniądze na podróże?
Wiele osób przez cały rok odkłada na wakacje stałą część pensji. To bardzo dobra praktyka, zwłaszcza jeśli zbierane w ten sposób środki pracują na dobrze oprocentowanych lokatach. Inni na podróżne przeznaczają tylko niespodziewane wpływy - premie, prezenty czy nagrody. Najczęściej jednak wakacyjny budżet jest składany z kliku części - z oszczędności, aktualnej pensji, bonusów oraz dodatkowych środków z karty kredytowej lub kredytu gotówkowego.
To ostatnie rozwiązanie jest bardzo dobre, ale tylko pod warunkiem, że kredyt ma stałe oprocentowanie i stałą ratę. W czasach częstych podwyżek stóp procentowych lepiej nie ryzykować. Ciekawą propozycją jest także możliwość przesunięcia spłaty pierwszej raty o kilka miesięcy.
W Santander Consumer Banku można mieć nawet 4 miesiące wolne od rat. W tym czasie można spokojnie rozpocząć przygotowania do urlopu, a spłata poczeka nawet do końca wakacji. W sam raz, by dokładnie przeanalizować wyjazdowy budżet. I dodać do niego nowe, ekscytujące pozycje!
Zaplanuj budżet i kontroluj wydatki
Na wakacjach jak w życiu - warto dobrze planować i wydawać z głową. Tylko dzięki temu można sporo zaoszczędzić. Nie trzeba przy tym podróżować z tabelą wydatków i planem finansowym na każdy dzień. W końcu urlop jest od tego, by odpocząć od obowiązków. Dlatego lepiej zadbać o kilka rzeczy wcześniej, a w czasie podróży skupić się na poznawaniu nowych ludzi, miejsc i smaków.