W nocy z wtorku na środę (26/27 listopada 2024 r.) w godzinach 22:00 - 6:00 przeprowadzimy prace serwisowe.
W tym czasie nie będziesz mieć dostępu do aplikacji mobilnej oraz bankowości internetowej. Nie ma to wpływu na płatności kartami kredytowymi naszego banku. Za niedogodności serdecznie przepraszamy.

Zadzwoń po kredyt  71 358 22 15

71 358 22 15

Jak ograniczyć ONKO RYZYKO?

Od dawna wiadomo, że znacznie lepiej i łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Ta stara prawda odnosi się także do chorób nowotworowych, przed którymi może nas uchronić zdrowy styl życia. Skuteczne są szczególnie odpowiednia dieta i aktywność fizyczna, które mają kolosalny wpływ na stan całego organizmu, naszą odporność i podatność na różnego rodzaju schorzenia.


Zdrowy styl życia zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych. Powtarzają to lekarze i dietetycy, ale także trenerzy i autorzy wszelkich poradników. Mimo to ciężko nam sobie wyobrazić bezpośredni wpływ zdrowej diety i ćwiczeń na ciężkie choroby. Owszem, kojarzymy, że aktywne życie to lepsze samopoczucie, większa radość z życia i dobra kondycja. Ale rak? Najczęściej sądzimy, że jest efektem predyspozycji genetycznych, pecha lub – w przypadku nowotworów płuc – palenia tytoniu. Prawda jest nieco bardziej skomplikowana.


Skąd się biorą nowotwory?


Większość nowotworów jest efektem uszkodzeń DNA, które powstają w organizmie w ciągu lat. I odkładają się, kumulują. To one sprawiają, że nagle komórki zaczynają się dzielić i mnożyć bez ograniczeń. Na szczęście liczbę wspomnianych uszkodzeń DNA można ograniczyć, żyjąc zdrowo.


Ograniczamy ryzyko


Zalecenia specjalistów nie są odkrywcze, ale za to skutecznie ograniczają ryzyko nowotworów. Po pierwsze powinniśmy zredukować ilość spożywanego alkoholu i zrezygnować z papierosów. Kolejnym czynnikami ryzyka są nadwaga oraz dieta pozbawiona warzyw i owoców, ale za to bogata w czerwone mięso. Lepiej zrezygnować z wszelkiego rodzaju przetworów mięsnych i mniej solić. Zupełnie kluczową kwestią jest aktywność fizyczna, przynajmniej kilka razy w tygodniu. Rozsądne będzie też unikanie słońca, szczególnie jeśli skóra nie jest zabezpieczona kremem z filtrem.


Zdrowy styl życia nie jest naturalnie stuprocentowym zabezpieczeniem przed nowotworem. Zdarzają się przecież przypadki raka płuc u osób, które w życiu nie paliły. Z drugiej strony istnieją wieloletni palacze, którzy dożywają sędziwego wieku w zdrowiu. Nie ma więc zawsze sprawdzającej się reguły, ale jedno jest pewne – dobra dieta i aktywność zwiększają szansę na życie bez nowotworu. A jeśli taka szansa istnieje, to należy z niej skorzystać.


Dodatkowe zabezpieczenie


Innym typem działań profilaktycznych może być odpowiednie ubezpieczenie. Takie jak Onko Pomoc, które oferuje Santander Consumer Bank – bank od kredytów. To zabezpieczenie na wypadek niepomyślnej diagnozy onkologicznej. Umożliwia uzyskanie środków na leczenie oraz zagranicznej opinii medycznej, a także oferuje szereg świadczeń medycznych i pomocowych. To przede wszystkim badania, diagnostyka, rehabilitacja i pomoc w codziennym życiu. Pakiet assistance dla chorego obejmuje choćby konsultacje psychologiczne i pomoc domową.


Szansa, z której trzeba skorzystać


Świadczenia medyczne z pakietu są dostępne przy każdej chorobie zdiagnozowanej po zawarciu umowy ubezpieczenia, więc ubezpieczenie sprawdzi się na co dzień, a w razie potrzeby będzie pomocne podczas choroby nowotworowej. Pamiętajmy o tym, że przy nowotworach równie ważna jak profilaktyka, jest reakcja po diagnozie. Im szybsza i mocniejsza, tym większa szansa na powrót do zdrowia. Tu wypada tylko powtórzyć - jeśli taka szansa istnieje, to należy z niej skorzystać.