W nocy z wtorku na środę (26/27 listopada 2024 r.) w godzinach 22:00 - 6:00 przeprowadzimy prace serwisowe.
W tym czasie nie będziesz mieć dostępu do aplikacji mobilnej oraz bankowości internetowej. Nie ma to wpływu na płatności kartami kredytowymi naszego banku. Za niedogodności serdecznie przepraszamy.

Zadzwoń po kredyt  71 358 22 15

71 358 22 15

5 porad dla kupujących używany samochód

Wielu kierowców czuje się niepewnie, gdy myśli o zakupie auta z drugiej ręki. Nie wiedzą, na co zwrócić uwagę i jak sprawdzić stan techniczny auta. A wystarczy wykonać kilka prostych czynności, by zyskać pewność, że z autem wszystko jest w porządku. Oto poradnik dla osób zastanawiających się nad kupnem używanego pojazdu.


W odpowiedzi na liczne pytania kierowców Santander Consumer Bank – bank od kredytów, przygotował dla kierowców kilka użytecznych sugestii.


Porada 1: przyjrzyj się autu


Pierwszą czynnością powinno być sprawdzenie stanu technicznego auta. Można to zrobić samodzielnie lub przy pomocy zaprzyjaźnionego mechanika. Warto przygotować listę rzeczy do zbadania, a potem odhaczać kolejne pozycje. Takie jak: stan ogumienia i oświetlenia, sprawność układu elektrycznego czy szczelność chłodnicy. Po inspekcji wizualnej najlepiej wybrać się na krótką jazdę próbną. Podejrzane dźwięki, wycieki i dymienia należy zgłosić sprzedającemu i poprosić o wyjaśnienia.


Porada 2: sprawdź numer VIN


Numer identyfikacyjny pojazdu (Vehicle Identification Number) zawiera ważne informacje o numerze seryjnym, rodzaju silnika i miejscu produkcji pojazdu. Warto sprawdzić, czy we wszystkich miejscach w samochodzie numer jest identyczny i pisany takim samym krojem pisma. Wszelkie rozbieżności lub ślady wskazujące na możliwość manipulacji przy tabliczkach znamionowych z numerem powinny uruchomić dzwonek alarmowy.


Porada 3: przestudiuj umowę


Ekscytacja wywołana zakupem auta może sprawić, że nie poświecimy należytej uwagi dokumentom. To byłby duży błąd. Umowę trzeba przeczytać dokładnie. Muszą się w niej znaleźć informacje o przedmiocie sprzedaży: marka, model, numer VIN i cena. Na pewno warto zadbać też o to, by pojawiły się tam zapisy chroniące nasze interesy. Mowa np. o informacji, że pojazd jest wolny od wad prawnych oraz praw osób trzecich i nie jest przedmiotem postępowania sądowego.


Przydałby się także fragment mówiący o tym, że kupujący zna stan techniczny auta, ale z wyłączeniem wad ukrytych. Jeśli o tym zapomnimy, a wady się ujawnią, będziemy mieć tylko miesiąc na skorzystanie z prawa rękojmi.


Porada 4: załatw formalności


Na finiszu procesu zakupu auta należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Trzeba to zrobić w ciągu 14 dni. Kolejną rzeczą powinno być wykupienie AC, ponieważ to ubezpieczenie – w przeciwieństwie do OC, które przechodzi na kolejnego właściciela – wygasa w momencie podpisania umowy.


Porada 5: zachowaj spokój i ciesz się zakupem


Przy zakupie auta najważniejsze jest to, by nie działać pod wpływem emocji. Pochopne decyzje mogą się przecież zemścić w przyszłości. Najlepsze rozwiązanie składa się z: spokojnej analizy własnych potrzeb, dokładnego prześwietlenia danego pojazdu oraz wyboru korzystnego sposobu finansowania.


Ta ostatnia kwestia jest równie ważna jak samo auto. Wiedzą o tym świeżo upieczeni właściciele aut, którzy skorzystali z kredytu na samochód używany w Santander Consumer Banku - banku od kredytów. Mają niskie raty i dzięki temu mogą się w pełni cieszyć z zakupu, bez ciągłej troski o domowy budżet.