Zadzwoń po kredyt  71 358 22 15

71 358 22 15

Samochodem jeździmy najczęściej krócej niż godzinę dziennie


Z samochodów korzystamy codziennie, a na jazdę przeznaczamy najczęściej od pół do godziny dziennie – wynika
z danych raportu „Polaków portfel własny: w drodze” opublikowanego przez Santander Consumer Bank. Auta służą nam głównie do dojazdu do pracy oraz załatwiania codziennych spraw. Życia bez własnych czterech kółek nie wyobrażają sobie głównie mieszkańcy wsi i małych miast. Zaledwie 5,9 proc. badanych przyznało się do otrzymania mandatu w ostatnim półroczu.


Najwięcej ankietowanych Polaków zadeklarowało, że korzysta z samochodu codziennie (68,9 proc.). Dużo mniej, bo 14,4 proc. prowadzi pojazd od 2 do 3 razy w tygodniu. Kolejne 8,2 proc. respondentów robi to 5 razy w tygodniu, w weekendy odpoczywając od kierownicy.


Ile czasu dziennie spędzamy za kółkiem?


Najwięcej kierowców (37,5 proc.) deklaruje, że swoim samochodem przemieszcza się od pół godziny do godziny dziennie. Co trzeci pytany spędza w drodze ponad 2 godziny. Osoby jeżdżące samochodem ponad 5 godz. dziennie to zaledwie 3,4 proc. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że są to w przeważającej części osoby zawodowo prowadzące pojazdy.


Samochodów używamy głównie, aby dotrzeć do pracy (37,2 proc.). Niewiele mniej badanych
w ten sposób usprawnia załatwianie codziennych spraw (33,6 proc.). Co dziesiąty kierowca deklaruje, że auto jest niezbędnym narzędziem w jego pracy.


Samochód niezbędny do życia?


Dla mieszkańców wsi i małych miast (do 50 tys. mieszkańców) samochód jest absolutną koniecznością - bez niego nie wyobrażają sobie życia codziennego (wieś:  44,7 proc., małe miasto: 40 proc.). Wśród kierowców dużych miast (250 – 500 000 mieszkańców) i metropolii (powyżej 500 000 mieszkańców), glównym powodem posiadania auta jest konieczność dojazdu do pracy (duże miasto: 70,4 proc., metropolia: 40,2 proc.).


–  Wyniki badania wskazują jednoznacznie, że samochód jest dla ogromnej części niezbędny do życia. W dużej mierze używany jest codziennie, w czasie zwykle przekraczającym pół godziny – komentuje Monika Kasprzyk, dyrektor ds. Kanałów zdalnych w Pionie Kredytów Samochodowych Santander Consumer Banku. – Dlatego też Polacy coraz częściej wybierają samochody droższe, bardziej komfortowe, o podwyższonych parametrach bezpieczeństwa, a także tańsze w eskploatacji. Stąd też aktywne poszukiwania form finansowania wybranych samochodów. – dodaje.