Zadzwoń po kredyt 71 358 22 15
71 358 22 15
Początek roku szkolnego 2018
W Polsce jest około 4,6 mln dzieci, które podejmą edukację w roku szkolnym 2018/2019. Wyposażenie ich w podręczniki, przybory szkolne, ubrania i pozostałe niezbędne sprzęty; będzie dla rodziców poważnym wyzwaniem finansowym. Koszt wyprawki to zdecydowanie największe obciążenie dla domowego budżetu, jakie ponosi rodzina w trakcie całego roku szkolnego. Rodzice stosują różne strategie, które mają na celu zabezpieczenie w portfelach odpowiedniej ilości pieniędzy pozwalających unieść ten ciężar. Im bardziej liczna rodzina, z tym większym wyprzedzeniem opiekunowie muszą planować wydatki związane z szykowaniem wyprawki: oszczędzając, rozkładając zakupy w czasie czy rezygnując z zakupu innych przyjemności.
Około 6 proc. rodziców zapowiada w naszym badaniu, że pieniądze na wyprawkę pożyczy od rodziny i przyjaciół lub od instytucji finansowej, takiej jak bank czy firma pożyczkowa. Wśród nich największa grupa planuje zapłacić za zakupy do szkoły za pomocą karty kredytowej. Jeśli są posiadaczami wydawanej przez nas Visa TurboKARTA, nie tylko skorzystają z 54 dni okresu bezodsetkowego. Dodatkowo z sumy wszystkich zakupów opłaconych tą kartą w danym miesiącu będą mogli odzyskać nawet do 30 zł1. To kwota pozwalająca kupić zapas zeszytów, wyposażony piórnik czy podstawowy tornister. Podczas przygotowań do roku szkolnego każda oszczędność może być dla rodziców na wagę złota, dlatego warto rozważyć „wyposażenie” portfela właśnie w TurboKARTĘ czy inną kartę kredytową Santander Consumer Banku.
Przez 10 miesięcy roku szkolnego rodzice pokrywają koszty zakupu ubrań, niezbędnego sprzętu sportowego, dojazdów, zajęć dodatkowych, wycieczek i „zielonych szkół” czy wyżywienia dziecka. Te obciążenia wynoszą, w większości rodzin, pomiędzy 101 a 500 zł miesięcznie na jedno dziecko. Jak można policzyć, w rodzinie, w której do szkoły uczęszcza trójka dzieci, roczne koszty związane z edukacją mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Jak szacuje Centrum im. Adama Smitha, koszt wychowania jednego dziecka do czasu osiągnięcia 18 roku życia wynosi w Polsce przeciętnie od 176 do 190 tys. zł2. Niniejszy raport z cyklu „Polaków portfel własny” jest próbą spojrzenia całościowo na koszty, jakie ponosi polska rodzina w związku z uczęszczaniem jej najmłodszych członków do szkoły. Zachęcamy do jego lektury z nadzieją, że zainspiruje rodziców do umiejętnego gospodarowania środkami z domowego budżetu.
Badanie, na zlecenie Santander Consumer Banku - banku od kredytów, wykonał Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS, w lipcu 2019 r., metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów rynkowych. W badaniu udział wzięła reprezentatywna grupa rodziców dzieci w wieku szkolnym (7-18 lat). Próba n=1000.
Santander Consumer Bank jest jednym z liderów rynku consumer finance w Polsce. Oferuje klientom szeroki zakres produktów obejmujący kredyty gotówkowe, kredyty na nowe i używane samochody, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz lokaty. Produkty dystrybuowane są online oraz poprzez sieć oddziałów, salony i komisy samochodowe, sklepy i punkty usługowe.
Źródło:
Polaków portfel własny: Rodzina w szkole 2018
1 Zob. TurboKARTA Santander Consumer Banku, https://www.santanderconsumer.pl/karty-kredytowe/visa-turbokarta
2 Centrum A. Smitha, Raport Koszty Wychowania Dzieci 2017, http://smith.pl/artykuly/raport-koszty-wychowania-dzieci-201
Niniejszy materiał został przygotowany wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia zdolności kredytowej, sytuacji finansowej ani środków jakimi dysponuje odbiorca.
Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią rekomendacji ani porady dotyczącej dysponowania środkami finansowymi, ani też oferty czy zachęty dotyczącej zawarcia umowy w celu nabycia produktu oferowanego przez Santander Consumer Bank.
Materiały są aktualne w momencie publikacji Raportu, z którego pochodzą i mogą ulec zmianie bez uprzedniej notyfikacji.