Zadzwoń po kredyt 71 358 22 15 | Obsługa umowy 71 731 95 00
Chcesz kredyt? 71 358 22 15

Lokata, konto oszczędnościowe czy rachunek oszczędnościowy. Co wybrać?
W obliczu niespokojnych czasów, kiedy to bezpieczny produkt oszczędnościowy staje się niezwykle cennym nabytkiem, warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje, aby podjąć najkorzystniejszą decyzję. Wśród popularnych wyborów znajdują się lokaty, konta oszczędnościowe oraz rachunki oszczędnościowe. Te ostatnie wyróżniają się atrakcyjnym oprocentowaniem, stanowiąc interesującą alternatywę dla tradycyjnych lokat. Rozważając, gdzie ulokować nasze środki, warto przyjrzeć się bliżej charakterystyce tych rozwiązań.
Jak podjąć właściwą decyzję oszczędnościową?
Oszczędzanie można porównać do procesu zaciągania kredytu – kluczowe jest wybranie opcji, która w dłuższym okresie przyniesie najwięcej korzyści. Decyzję należy podejmować, biorąc pod uwagę osobistą sytuację finansową, bieżące cele oraz ewentualne czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany na rynku krajowym czy globalnym.
Po czasach pandemii, gdy oszczędności stały się dla wielu z nas koniecznością, zwiększenie poduszki finansowej wydaje się być priorytetem. W tym kontekście, nowe środki mogą zostać ulokowane w produktach oferujących promocyjne oprocentowanie. Warto sprawdzić aktualne oferty banków na 2024 rok, które mogą zawierać atrakcyjne warunki otwarcia konta, w tym promocje na wpłatę nowych środków.
Przed otwarciem konta oszczędnościowego czy zdecydowaniem się na lokatę, kluczowe jest zaznajomienie się z regulaminem, zwracając uwagę na warunki prowadzenia rachunku, wysokość prowizji, czy wymagane saldo minimalne. Warto także sprawdzić, jakie oprocentowanie naliczane jest na nadwyżki środków oraz czy istnieje możliwość wpłacania nowych środków na rachunek bez utraty promocyjnego oprocentowania.
Sposób 1: Lokata
Najbardziej popularną i znaną niemal przez wszystkich metodą na efektywne oszczędzanie jest lokata bankowa. Charakteryzuje się stałością i pozwala na rozsądne pomnażanie kwot, które nie stanowią podręcznej rezerwy i raczej na pewno nie będą nam potrzebne przed zakończeniem lokaty.
To proste w obsłudze narzędzie na bezpieczne, konsekwentne budowanie niezależności finansowej. Dostępne są m.in. depozyty online, które założymy bez wychodzenia z domu.
Sposób 2: Konto oszczędnościowe
Zwykle jest przypisane do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, czyli popularnego ROR-u. Pozwala na oszczędzanie, ponieważ środki są oprocentowane, ale fani absolutnej elastyczności podczas korzystania z takiego konta mogą natrafić na drobne przeszkody.
Na przykład na limit darmowych przelewów wychodzących, które w dodatku można wykonywać wyłącznie na powiązane konto osobiste. Jednak paradoksalnie to może być też atutem – szczególnie w przypadku osób, które potrzebują takiej „mobilizacji”, by nie wypłacać zbyt często zgromadzonych oszczędności.
Sposób 3: Rachunek oszczędnościowy
Rachunek oszczędnościowy to swoiste konto oszczędnościowe bez ROR. Co to oznacza? Pełną elastyczność i wygodę. Rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Banku pozwala na bezpłatne wpłaty i wypłaty (bez utraty odsetek!) pieniędzy w dowolnych kwotach, w wybranym czasie i miejscu.
Zakłada się go i obsługuje przez internet, a wszelkie operacje finansowe wykonywane są online – na komputerze, tablecie lub smartfonie za pośrednictwem bankowości internetowej. Atrakcyjne oprocentowanie w połączeniu z elastycznością daje idealny produkt na niespokojne czasy - możemy oszczędzać, mając jednocześnie możliwość wypłaty środków bez utraty odsetek, gdyby była taka potrzeba.
Jak dokonać wyboru produktu oszczędnościowego?
Ważne jest, aby dokładnie znać swoją sytuację finansową, oczekiwania oraz cele oszczędnościowe, zanim podejmie się decyzję o wyborze odpowiedniego produktu oszczędnościowego. Zrozumienie własnych potrzeb i możliwości finansowych pozwala na świadomy wybór narzędzia, które najlepiej odpowiada na nasze wymagania, zapewniając równowagę między bezpieczeństwem zgromadzonych środków a ich dostępnością, gdy zajdzie taka potrzeba. Przemyślana decyzja w tym zakresie jest kluczem do efektywnego gromadzenia oszczędności i optymalizacji swoich finansów.
W sytuacji, kiedy naszym celem jest jednocześnie i oszczędzanie - aby przygotować się na gorsze czasy lub nieoczekiwane wydarzenia - i utrzymanie dostępu do zgromadzonych środków w razie potrzeby, najlepszym wyborem będzie rachunek oszczędnościowy.
