Jak chronić się przed rakiem piersi? - o profilaktyce ogólnie

12 czerwca 2024.

  • Raport „Kobiece sprawy” Santander Consumer Banku wskazuje, że 36 proc. kobiet nigdy nie wykonało USG piersi. Za główną przyczynę podają brak dolegliwości, które by je do niego skłoniły. Może być to niebezpieczne, ponieważ rak piersi w początkowym stadium rozwoju najczęściej nie daje żadnych objawów. 
  • Kluczowa jest troska o odpowiednią profilaktykę – samobadanie piersi, regularne USG oraz mammografię. Istotne są także czynniki, o które każda kobieta może zadbać w codziennym funkcjonowaniu – zdrowia dieta, aktywność fizyczna czy unikanie alkoholu oraz papierosów.

Rak piersi jest jednym z najczęściej rozpoznawanych nowotworów wśród kobiet na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku jest on diagnozowany u ponad 2 milionów kobiet na świecie. Kluczowym elementem zadbania o zdrowie oraz walki z chorobą jest profilaktyka zdrowotna oraz wczesne wykrywanie zmian nowotworowych. Według raportu „Kobiece sprawy” Santander Consumer Banku 36 proc. kobiet nigdy nie wykonywało USG pier-si. Jako główny powód, dlaczego nie robią takiego badania podają fakt, że nic ich nie boli, więc nie widzą takiej potrzeby. Niestety, taki argument może być dla wielu osób zgubny, ponieważ rak piersi, jak i łagodny nowotwór sutka w początkowej fazie rozwoju najczęściej są bezobja-wowe. WHO podaje, że chorych będzie przybywać, a do 2050 roku liczba zachorowań na raka na świecie ma się zwiększyć o 77 proc. względem 2022 roku. Dlatego też tak ważne jest zad-banie o zdrowie oraz badania profilaktyczne, które pozwalają na potwierdzenie dobrego stanu fizycznego bądź wczesne wykrycie i pełne wyleczenie. 

Profilaktyka „bronią” kobiet

Regularne badania są najważniejszymi krokami w profilaktyce nowotworowej. Według zaleceń ekspertów każda kobieta raz w miesiącu w ustalonym dniu powinna wykonywać samobodanie piersi. Według raportu Santander Consumer Banku „Kobiece sprawy” prawie jedna trzecia Polek deklaruje, że stosuje się do tych zaleceń. Istotne są także cykliczne wizyty u lekarzy specjalistów. Panie w wieku 20-30 lat powinny wykonywać USG piersi co 2 lata, a po 30. roku życia co roku. Z kolei mammografię dla kobiet 40-50 lat zaleca się robić raz na 2 lata, a po 50 roku życia raz w roku. Odpowiednie zadbanie o swój stan jest bronią w walce o pełne zdrowie. Jednak podjęte działania nie powinny odnosić się jedynie do cyklicznych badań, ważne są także zbilansowana dieta, unikanie używek czy aktywność fizyczna.

- Profilaktyka jest bardzo istotna, jednak czasami budzi pewien lęk, a co za tym idzie unikanie badań. Często wynika on z obaw związanych z możliwymi wynikami, a także strachem przed zmianą stylu życia lub koniecznością podjęcia leczenia w przypadku wykrycia choroby. Jednak ważne jest, aby oswoić swój strach i zadbać o ochronę zdrowia. Dodatkowo, aby żyć w jak najlepszej formie, bez chorób warto także zatroszczyć się o swój tryb życia. Odpowiednia dieta neutralizuje wolne rodniki i realnie wpływają na zmniejszenie stresu w komórkach naszego organizmu i niweluje czynnik ryzyka rozwoju chorób np. nowotworów – mówi Kamila Kozioł, psycholożka, certyfikowany coach i autorka książek.

Zdrowy tryb życia 

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że dzięki odpowiedniemu trybowi życia zapobiec można nawet do 50 proc. nowotworów. Istotna jest eliminacja czynników ryzyka, na które każ-da kobieta ma wpływ. Zdrowa dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz niskotłuszczowe produkty białkowe może pomóc w obniżeniu ryzyka zachorowania na raka piersi. Ważne jest również ograniczenie spożycia alkoholu oraz unikanie palenia tytoniu. Regularna aktywność fizyczna jest kolejnym istotnym elementem profilaktyki. Codzienna dawka ruchu, w postaci choćby 30-minutowego spaceru, może znacząco wpłynąć na poprawę zdrowia.

Kobiety, u których w rodzinie występowały przypadki raka piersi, powinny szczególnie dbać o profilaktykę. Ważne jest, aby być świadomym genetycznych predyspozycji i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem specjalistą. Testy genetyczne mogą pomóc w identyfikacji mutacji genów BRCA1 i BRCA2, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi.

Świadomość i edukacja na temat raka piersi są fundamentem w profilaktyce. Organizacje zdrowotne oraz firmy prowadzą regularne kampanie społeczne oraz działania edukacyjne. Mają one na celu zwiększenie świadomości wśród kobiet oraz organizują bezpłatne badania, które sprawdzają zdrowie.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2024 r. W badaniu wzięły udział kobiety w wieku 18-35 lat z Polski. Próba n = 1000.


Santander Consumer Bank – bank od kredytów, jest jednym z liderów rynku consumer finance w Polsce. Oferuje klientom szeroki zakres produktów obejmujący kredyty gotówkowe, kredyty na nowe i używane samochody, kredyty ratalne, kredyt celowy, karty kredytowe oraz lokaty i rachunek oszczędnościowy. Produkty dystrybuowane są online oraz poprzez sieć oddziałów, salony i komisy samochodowe, sklepy i punkty usługowe.

Więcej na www.santanderconsumer.pl

Dodatkowych informacji udziela:

Magdalena Grzelak
Kierownik Zespołu Komunikacji Wewnętrznej i Public Relations | Rzecznik Prasowy

tel. +48 601 161 442